(044) 502-99-08 м. Київ, проспект Відрадний, 95-А 2

Відкриття газової заправки - плюси і мінуси

Безумовно, одним з найяскравіших символів нашого швидкісного століття є автомобілі. Вони пройшли шлях від перших «самохідних візків» XVIII століття до складних комплексних механізмів, які використовують найостанніші розробки в області науки і техніки. Однак, навіть самі ультрасучасні автомобілі вимагають заправки паливом, як і їхні давні попередники, без якого приречені на нерухомість. Розроблено багато альтернативних способів приведення автомобілів в рух, однак до їх повсюдного впровадження ще дуже далеко. Головною причиною цього є те, що паливний бізнес - це індустрія, яка потребує величезних вкладень, але при цьому приносить ще більш надзвичайні прибутки. І це, в свою чергу, є одним з факторів, які свідчать на користь того, що автозаправний бізнес є надійним і довгостроковим вкладенням інвестицій.

Газ як основна альтернатива

Наступне питання, яке потребує вирішення після того, як прийнято рішення про відкриття заправної станції - це вибір виду палива. На даному етапі потрібно порівняти два основних види автомобільного палива, яке пропонується сьогодні автолюбителям. Звичайно ж, основними і найпоширенішими є продукти перегонки нафти, тобто бензин і дизельне паливо, «солярка». Однак останнім часом все частіше пропонуються послуги з переобладнання автомобілів на газ. Це пов’язано, в першу чергу, з прагненням автолюбителів заощадити на витратах на автомобіль, так як газ відчутно дешевше від солярки чи бензину. Єдині необхідні інвестиції в даному випадку - це установка газобалонного обладнання на автомобіль, проте ці витрати досить швидко окупаються, особливо в разі інтенсивного використання транспортного засобу. Саме тому зростає популярність використання газу в якості пального. А це значить, що автомобільні газозаправні станції стають все більш затребуваними, і можуть принести непоганий дохід. Враховувати потрібно і те, що при правильній організації на проектування, будівництво і запуск газозаправної станції буде потрібно менші вкладення, ніж для будівництва звичайної АЗС. Тим не менш, не варто розраховувати на те, що вступити в даний бізнес буде легко. Організація будь-заправної станції, в тому числі і газової - це трудомісткий, витратний і складний комплекс процесів, який непросто реалізувати без певних навичок і, що гріха таїти, напрацьованих контактів і зв’язків.

Отже, які ж основні етапи, які необхідно пройти при відкритті заправки?

Підготовчий етап

Перш за все, необхідно визначитися з місцем, на якому ви хочете влаштувати заправку, а потім домогтися дозволу на використання його саме під цей вид діяльності. Як правило, такі дозволи видають в органах місцевої адміністрації. У процесі видачі дозволу беруть участь такі контрольно-наглядові служби, як санітарно-епідеміологічна станція, міністерство з надзвичайних ситуацій, автомобільна інспекція, дорожня служба та інші. Від кожного з відомств необхідно отримати підпис і печатку у відповідному документі. Після складання акт подається в місцеву адміністрацію на розгляд та прийняття остаточного рішення. Звичайно, не завжди це рішення виявляється позитивним. У такому випадку доводиться використовувати певні важелі або ж шукати іншу ділянку і починати все заново.

При виборі ділянки під майбутню автозаправну станцію головним критерієм є, звичайно ж, забезпечення припливу клієнтів, тому, як правило, АЗС розташовують поблизу насичених транспортних потоків. Проте, потрібно враховувати те, що, по-перше, газових автозаправних станцій ще не так багато як звичайних, а по-друге, автомобілісти встановлюють собі газобалонне обладнання з бажання заощадити, а тому будуть готові їхати і на віддалено розташовану газозаправну станцію. Звичайно, в разі влаштування АГЗС далеко від жвавих вулиць, обґрунтованим буде затратити певні кошти на рекламу станції.

Можливий також варіант відкриття заправки шляхом взяття в оренду вже готової станції. В цьому випадку очевидним плюсом є відсутність необхідності вкладати в будівництво, проектування і дозвільні процедури, а також економія часу. Проте, при розгляді цього варіанту потрібно бути гранично уважним, так як не зовсім логічним здається здача прибуткового об’єкта в оренду. Тому цілком можливо наявність якогось прихованого чинника, який завадить отримувати очікуваний дохід.

Вибір обладнання та постачальників

Наступним етапом після отримання дозволу на використання землі під АЗС є вибір обладнання для станції і, звичайно ж, постачальників самого палива. Сьогодні на ринку досить виробників обладнання, розрахованого на застосування на АЗС різної потужності і місткості. Але до того, як вибрати тип обладнання, потрібно визначитися, який саме газ буде пропонуватиметься автолюбителям. Розглянемо, в чому різниця.

Типи газового палива

Пропан - це зріджений газ, який доставляється на заправні станції в спеціальних автоцистернах, з яких він перекачується в паливні резервуари АЗС, а вже звідти через газороздавальні колонки заправляється в автомобілі.
Метан - звичайний природний газ, який використовується в побутових газових плитах, і транспортується на заправні станції по звичайному газопроводу. Однак його застосування можливе лише на АГНКС, тобто на станціях, оснащених обладнанням для стиснення газу для подальшої його заправки в автомобілі.
Метан приблизно вдвічі дешевше пропану, але при цьому газобалонне обладнання під використання метану коштує вдвічі дорожче, ніж таке ж під пропан. Це є основною причиною того, що пропанові заправки набагато популярніше метанових, кількість яких навіть у великих містах зазвичай дуже невелика.

Таким чином, при відкритті пропанової заправної станції основною складністю є знаходження надійних постачальників газу за прийнятними цінами, в той час як при влаштуванні метанової заправки проблемою є отримання дозволу на врізку в міський газопровід і організація цього.

Як правило, найоптимальнішим є вибір в якості постачальника газозаправного обладнання великої компанії, яка пропонує не тільки саме оснащення для АЗГС і АНГКС, але також і здійснює весь спектр супутніх послуг. До таких належать не тільки монтаж, пуск і сервісне обслуговування, але і оформлення необхідної документації, наприклад, ліцензії на експлуатацію вибухонебезпечного обладнання та приміщення. Крім того, вже після закінчення будівельних робіт, перед самим запуском газозаправного комплексу потрібно буде отримати висновок від усіх відповідних наглядових служб про те, що зведений об’єкт відповідає всім вимогам і нормам.

Персонал

Для повноцінної роботи автомобільної газозаправної станції з однієї роздавальної колонкою необхідно мати трьох співробітників в кожну зміну:
- заправник,
- касир
- співробітник адміністративно-технічної служби.

В обов’язки останнього входить контроль стану обладнання, техогляд робочих вузлів, а також контроль за дотриманням норм безпеки та експлуатації вибухонебезпечного об’єкту. Як правило, постачальники обладнання для АЗС надають безкоштовні тренінги з даного профілю.

Кількість робочих змін залежить від обсягів продажів і траспортного потоку, що проходить через станцію.

Рентабельність

Як вже було сказано, заправний бізнес вимагає солідних інвестицій, розмір яких коливається в залежності від населеного пункту, де планується відкрити заправку, а також від її масштабу. Як правило, перші 3-4 роки йдуть на те, щоб досягти нульового балансу і «відбити» вкладені в розвиток кошти, після чого заправна станція починає приносити відчутний дохід.