(044) 502-99-08 м. Київ, проспект Відрадний, 95-А 2

Бензин або газ? Вибір за вами

Основні переваги газу: Сьогодні середня вартість 1 л. пропан-бутану в два рази нижче бензину А-95. Це тимчасове явище на ринку продажу газу пропан-бутан. Вона закономірно повторюється щороку в зимову пору.

З настанням весни ціна на газ впаде приблизно на 30%. Збільшення міжремонтного періоду двигуна в 1,5 рази. Збільшення терміну служби моторного мастила в 1,5 ... 2 рази. Зниження рівня шуму роботи двигуна до 10 дб (як мінімум в 2 рази). Збільшення терміну служби свічок запалювання на 40%. Зниження токсичності вихлопних газів: CO в 2 ... 3 рази, оксид азоту - в 1,2 рази, CH - в 1,3 ... 1,9 рази.

Ще одним аргументом на користь газового обладнання є мінімальна амортизація. При правильному використанні обладнання міжремонтний період до заміни гумовотехнічних виробів газових апаратури представляє не менше 5 років.

Багато автомобілістів розглядають лише поверхневі переваги використання газового палива (економія грошей), забуваючи про інші переваги газобалонної системи.

Газова суміш згорає повністю, тому не утворюється нагар на поршнях, клапанах і на свічках запалення. Газ надходить у двигун в паровій фазі, тому він не змиває масляну плівку зі стінок циліндрів і не розбавляє масло в картері. Октанове число газу - 103-105, що практично виключає детонацію деталей двигуна. Газ не містить шкідливих сумішей (свинець, сіру), які на хімічному рівні руйнують деталі камери згоряння, каталітичний нейтралізатор і лямбда зонд. Газ згорає повільніше, ніж бензин, який знижує навантаження на поршневу групу і колінний вал, Двигун працює "більш м’якше". Проте це викликає погіршення динаміки розгону (на 2-5% в залежності від ступеня стиснення).

Газ легко змішується з повітрям і рівномірніше наповнює циліндри однорідною сумішшю, тому двигун працює рівніше і тихіше.

В сумі всі ці фактори дають трійну (і велику) економію коштів на паливо, продовжують термін служби двигуна на 30-40%, масла і свічок - в 2 рази, і в результаті значно знижують не тільки експлуатацію, але і ремонтні витрати.

Що стосується газової системи, то вона дозволяє експлуатувати автомобіль, як на газі, так і на бензині, здійснюючи на ходу перемикання з одного виду палива на інше прямо з салону.

Потрібно зазначити, що ГБО фактично дублюється бензиновою системою подачі палива, підвищуючи безвідмовність автомобіля і зменшуючи, практично, до нуля ризик відмови від руху при поломці в системі подачі палива.

До того ж, сумарний пробіг на одній заправці зростає вдвічі (зазвичай на автомобіль встановлюється балон місткістю не менше, ніж ємність бензинового бака).

Ці переваги особливо корисні тим, хто здійснює поїздки на далекі відстані і не впевнені в якості провінційного бензину, тим більше газові заправки є по всій Україні.

Також позитивно оцінять газово-паливну систему володарі дорогих іномарок, оснащених уприскуванням палива і каталітичним нейтралізатором. Окрім значної економії на високооктановому бензині, використання газу береже дорогу в ремонті систему уприскування палива і істотно продовжує "життя" каталітичного нейтралізатора.

Доцільно обладнати автомобіль газобалонної апаратурою в наступних ситуаціях:
- при значному пробігу (більше 20 тис. км на рік);
- при великому споживанні пального (більше 10 л. на 100 км);
- при використанні високооктанового бензину (95-98).